8 Haz 2011

kocakarı ilacı

Memleketimde her gün her an yeni yeni icatlar ortaya çıkıyor...
Bir ara üfürükçü hocalar vardı.Çok revaçtaydı malum:Beline kaşık bağlatan,saçını koparıp efendim ilacın içine atan,kocasına şuruplar içiren bir sürü kadın vardı.
Bana çok enteresan geliyor,erkekler sanırım metafizik kurallara inanmıyolar.Hiç hocaya giden,hurafelere karşı direnmeyen erkek görmedim ben.
Belki burçlara da aynı şekilde yaklaşıyorlar."Senin burcun ne?" diye sorduğum her erkeğe,arkadaşlarım anında "YAAA SABIR" çekiyor.Bu sabır bana,çünkü tahammülleri kalmadı bu soruyu her seferinde sormama...

İlaçların kansere,mideye,başa falan iyi gelmediğini savunan bi güruh türedi bi ara.Bunlar bizzat halk arasında "kocakarı ilacı" olarak tabir edilen "gayr-i tıbbi" müdahalelere başvurdular.Nitekim işe yaradı da.Ara sıra ben de uygularım ama ilaçlara inanmadığımdan değil,bitkilerin şifasına güvenimin tam olmasından...
Eee kız değil miyim canım?

Aralarında en bitmek bilmeyen,hala revaçta olan şey şüphesiz ki kahve falı.Ben bakmaya tövbe ettim çünkü almış başımı gidiyordum.Fakat baktırmaya devam ediyorum.
Annemin bir arkadaşı-Oya teyze- inanılmaz fal bakar.Ne dediyse çıkmıştır,çıkmaya da devam ediyor.
Bu akşam aradı,annemden telefon numaralarımızı aldı.Sebebini sonra anladım.Mesele şuymuş;
Mesela ben sizi gece 12den sonra arıyorum.Diyorum ki "Dileklerini bi kağıda yaz".Sen sessizce yazıyosun.O kağıdı üç gün saklıyosun.Üç günün sonunda sen de başka birini gece 12den sonra arıyosun,aynı ritüelleri ona yaptırıyosun ve telefonu kapattıktan sonra o kağıdı yakıyosun.Çember bu şekilde büyüdükçe büyüyor.
Neymiş,dileklerin hepsi olmuşmuş.Bizi de arayacakmış bu gece.
Ben böyle saçma şey görmedim.Kaç yaşında kadının inandığı şeye bak la!
Bu yazıyı yazarken annem geldi,"Oya birazdan arayacak,telefonun yanında olsun" dedi.
Bu saçma şeye asla maşa olmak istemem dostlar,asla!Çünkü "Bu mesajı 10 kişiye gönder,tutmazsa adiyim" mesajıyla aynı temaya sahip,inandırıcılıktan hayli uzak...
"Hazal bayıldı de" dedim."Yada sızdı de,ne bileyim ne dersen de,açmam telefonu"
"Yaa fal baktırmaya gelince baktırıyosun ama!"
En eski usulün fal kapama olduğunu söylemiştim di mi?
Onun modası hiç geçmeyecek.Star Wars gerçek de olsa,bilim çağ da atlasa,hacı hocalar tarih olup,kocakarı ilaçları rafa kalksa da geçerli olacak tek şey,bardağı ters çevirmek olacak.
Nelere maruz kalıyorum a dostlar!
Allahım aklımı korusun.Amin.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder